Gruzja: z Kutaisi do Tbilisi prawie prywatnym samolotem

_images_2

Chwilowo nie stać mnie na zakup prywatnego samolotu, ale na jego namiastkę szczęśliwie wystarczyło. Zafundowałyśmy sobie miłą odmianę od klimatycznych marszrutek i odcinek z Kutaisi do Tbilisi pokonałyśmy samolotem Vanilla Sky. Okazało się, że nie trzeba sprzedawać nerki, aby móc podziwiać piękne gruzińskie krajobrazy z pokładu małego samolotu.

Pierwotny plan zakładał lot z Mestii do Tbilisi i podziwianie Kaukazu z góry, jednak nie tylko my wpadłyśmy na taki pomysł i niestety biletów zabrakło… Jeśli więc planujecie lot z Mestii albo do Mestii, to dobrze jest zarezerwować bilety miesiąc wcześniej (my próbowałyśmy tydzień przed).

Bilety można kupić na stronie: http://vanillasky.ge/. Lot z Kutaisi do Tbilisi (Natakhtari) kosztuje 50 lari (niecałe 100 zł), a z Mestii do Tbilisi 65 lari. Poza niesamowitymi widokami i dużą dawką adrenaliny wybór samolotu pozwala na zaoszczędzenia czasu – z Mestii to Tbilisi jedzie się cały dzień,  z Kutaisi do Tbilisi około 3 godzin. Samolotem to odpowiednio ok. 1 godz. i ok. 50 minut. Na stronie podany jest rozkład lotów. Przed rezerwacją biletów kontaktowałam się z Vanilla Sky mailowo (Info@vanillasky.ge) oraz telefonicznie (+995 599 65 90 99) – można się dogadać do angielsku. Tak więc firma istnieje a samoloty latają, nie trzeba się bać 🙂

Loty z Kutaisi do Tbilisi odbywają się we wtorki i czwartki o 17:00. My leciałyśmy we wtorek i dotarłyśmy na lotnisko w Kutaisi sporo przed czasem, w związku z tym udało nam się pouprawiać jeszcze trochę hazardu…

czekając na samolot

Nigdy nie widziałam takiej pustki na lotnisku… Przez długi czas byłyśmy jedynymi oczekującymi pasażerkami, dookoła kręcili się jacyś zagubieni ochroniarze i obsługa lotniska. Tyle zamieszania z naszego powodu!

W końcu pozwolono nam zająć miejsca w małym samolocie. Czułyśmy się ważniejsze niż wszystkie vipy świata, mamy prawie swój samolot, któż nam podskoczy?! Poza nami leciało jeszcze co prawda kilku zblazowanych biznesmenów, ale nasza ekscytacja im się nie udzieliła… Podczas gdy my emocjonowałyśmy się każdym ruchem obsługi i każdym obrotem śmigła, oni siedzieli niewzruszeni i wkrótce zapadli w sen…

Tymczasem my dzielnie pilnowałyśmy pilotów i kontrolowałyśmy stan samolotu…

W końcu to, co miało się kręcić zaczęło działać i wystartowaliśmy…

578aa

W oddali towarzyszyły nam ośnieżone szczyty Kaukazu, pod nami rozciągały się głównie równiny. Lecieliśmy nisko, więc można było przyjrzeć się miastom, mieścinom i podejrzanie brudnym rzekom. Trochę trzęsło, ale obyło się bez ataków paniki na pokładzie. Cała zabawa trwała ok. 50 minut, które spędziłam z nosem przy szybie. Zdecydowanie za szybko zaczęliśmy podchodzić do lądowania…

Samolot nie ląduje w samym Tbilisi, tylko w oddalonym o ok. 30 km. na północ Natakhtari. Nie trzeba się jednak martwić o dojazd, gdyż transport do Tbilisi zapewnia podstawiony bus.

Co ciekawe, okazało się, że leciałyśmy polskim samolotem (stąd polskie napisy w środku), a jeden z pilotów mówił trochę po polsku (przynajmniej utrzymywał, że język, którym się do nas zwracał, to polski, ja niestety nie mogłam rozpoznać w nim języka ojczystego…).

Wszystkim planującym wyjazd do Gruzji polecam bardzo przelot samolotem Vanilla Sky. Super przygoda i oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli lecimy z/do Mestii. Trzeba jednak pamiętać, że loty mogą być odwołane z powodu złych warunków, co w przypadku Mestii leżącej górach może zdarzać się częściej niż na nizinach.

bbb

INFO PRAKTYCZNE:

Wszystkie informacje na temat lotów Vanilla Sky można znaleźć na ich stronie internetowej. Przed rezerwacją biletów kontaktowałam się z Vanilla Sky mailowo (Info@vanillasky.ge) oraz telefonicznie (+995 599 65 90 99) – można się dogadać do angielsku.

Vanilla Sky oferuje loty:
Tbilisi (Natakhtari) – Mestia (lub w przeciwnym kierunku) – 65 lari (ok. 1 godz.)
Tbilisi (Natakhtari) – Kutaisi (lub w przeciwnym kierunku) – 50 lari (ok. 50 min)
Mestia – Kutaisi (lub w przeciwnym kierunku) – 40 lari (niestety nie wiem ile trwa taki lot)

W przypadku lotu do Tbilisi, lądujemy w oddalonym o ok. 30 km. Natakhtari. Nie trzeba się jednak martwić o dojazd, gdyż transport do Tbilisi zapewnia podstawiony bus, a jeśli startujemy z Tbilisi, zostaniemy dowiezieni na lotnisko (bez dodatkowych opłat).

Limit bagażu dla 1 pasażera wynosi 15 kg.

Nie ma możliwości zwrotu ani zamiany biletu.

Płatności można dokonać poprzez stronę internetową, my jednak płaciłyśmy gotówką na lotnisku w Kutaisi.

Tak wygląda „rozkład jazdy” aktualny na czerwiec 2016 r. Informację tę otrzymałam mailowo od Vanilla Sky, jest ona także dostępna na ich stronie.

1

Nic tylko lecieć!

5 myśli na temat “Gruzja: z Kutaisi do Tbilisi prawie prywatnym samolotem

  1. Rewelacyjny sposób transportu, taki mały samolot, pewnie nieźle było czuć wszelkie jego ruchu. Już widzę jak druga połowa Pamar Travel zapala się do takie przemierzania odległości 🙂

Leave a Reply